Apel Polskiej Szkoly Sobotniej w Oslo

oryginalny dokument Apel Polskiej Szkoly Sobotniej w Oslo 2012

Szanowni Państwo,
W imieniu rodziców, nauczycieli i władz Polskiej Szkoły Sobotniej im. Bł. Jana Pawła II w Oslo zwracam się z prośbą o pomoc i reakcję w sprawie wyjątkowo ważnej – kolejnego już wycofania się władz Polski z prac w procesie ujednolicenia systemu oświaty polonijnej.
Mieszkamy w pięknym i bogatym kraju jakim jest Norwegia, ale wiekszość rodzin dopiero
niedawno osiedliła się tutaj. Jesteśmy największą grupą narodową, ponieważ stanowimy ponad 1% zamieszkujących ten kraj ludzi. Jak wszystkim ogólnie wiadomo jest to kraj o wysokiej stopie życiowej, ale również kraj, w którym opodatkowanie oraz koszty utrzymania są bardzo wysokie. Często tylko jeden członek rodziny pracuje zawodowo. Państwo norweskie wspiera naszą szkołę w minimalnym stopniu poprzez redukcję czynszu, ale tylko za dzieci zameldowane w gminie Oslo, których jest zaledwie 34%.
Podział szkół – na te w pełni finansowane z budżetu państwa i takie jak nasza społeczne
pozbawione stałego wsparcia – jest wynikiem polityki wcześniejszych rządów. Otwarcie Szkolnych Punktów Konsultacyjnych nie tylko dla dzieci pracowników oddelegowanych przez nasza ojczyznę powoduje niesprawiedliwość, z którą nie możemy i nigdy się nie pogodzimy. Nasze dzieci, o których edukację troszczymy się sami nie różnią się niczym od tych, którym państwo polskie takową edukację funduje. Odbieramy to jako akt dyskryminacji ogromnej części obywateli polskich i pochodzenia polskiego.
Argumentacja, iż Szkolne Punkty Konsultacyjne przestaną istnieć jest mało przekonywująca i w wiekszości krajów bezpodstawna. Przy wielu Szkolych Punktach Konsultacyjnych prężnie funkcjonują stowarzyszenia wspierające, które mogą w pełni przejąć administarcję. Zarząd i dyrekcja naszej szkoły, która ma długoletnie doświadczenie zawsze służy radą i z chęcią podzieli się doświadczeniem.

Domagamy się zrównania statusu wszystkich szkół polonijnych poprzez:

  • jednolity system wspierania
  • równe prawa i status nauczycieli uczących za granicą
  • ujednolicenie świadectw dla szkół polonijnych
  • równe traktowanie oraz wsparcie ORPEG-u

Podsumowując zwracamy się do Państwa z apelem o podjęcie natychmiastowych działań, które spowodują, iż wszystkie dzieci polskie i pochodzenia polskiego na świecie poczują się równe, my rodzice nadal z zapałem przekazywać będziemy polskie tradycje i zdobycze kultury, a nauczyciele nadal z dumą będą spełniali się w swoim zawodowym powołaniu.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.