List wsparcia dla białoruskiej społeczności

Kongres Oświaty Polonijnej, reprezentujący milionową Polonię na całym świecie, wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją na Białorusi oraz solidarność z Panią Anną Paniszewską,  dyrektorką Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. Światowe media przekazały informację, iż polska nauczycielka, pani Anna Paniszewska, wracała na Białoruś z Polski, gdy na przejściu granicznym została zatrzymana przez funkcjonariuszy Białorusi.

Dzieło formacji obywatela godnego tego miana w społeczeństwie wielokulturowym to właśnie misja szkół polskich na Białorusi. Uczeń – współuczestnik procesu edukacji – stoi w centrum. Demokrację i wolność nauki trzeba definiować od nowa, bo tylko wtedy będziemy mieć siłę stawić czoła wyzwaniom przyszłości. 

Występując w imieniu wielomilionowego środowiska oświaty polonijnej z całego świata, wyrażamy nasze poparcie dla pani Anny Paniszewskiej oraz Polaków, mieszkańców Białorusi, łącząc się ze Wszystkimi i dodając otuchy w tak trudnych chwilach.

„ Życie w wolności nie jest łatwe, a demokracja nie jest idealna. Ale nigdy nie musieliśmy budować muru, aby zatrzymać naszych ludzi razem z nami i uniemożliwić im udanie się gdzie indziej” powiedział John F. Kennedy w 1963 roku podczas przemówienia w Berlinie i te słowa dedykujemy narodowi białoruskiemu.

Zarząd Kongresu Oświaty Polonijnej 

15 marca 2021 roku

//pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Paniszewa

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.