02 września 2015 | Autor: www.polskieradio.pl

Msza św. w Ostrej Bramie w intencji szkolnictwa polskiego na Litwie, fot. wilnoteka.lt/Bartosz Frątczak
Polskie szkoły na Litwie przystąpiły do strajku. Zamiast do szkoły, dzieci rodzice i nauczyciele poszli na mszę świętą w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.
Więcej na stronie www.polskieradio.pl
- Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
- Prowadziła: Kamila Terpiał
- Gość: Waldemar Tomaszewski (przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie)
- Data emisji: 2.09.2015
- Godzina emisji: 15.25
Strajkujący żądają odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która narzuca im m.in. zdawanie egzaminu z języka litewskiego na równi ze szkołami litewskimi i w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju.
– To była akcja oddolna, jednodniowa. Uczestniczyło w niej 2 tys. osób, w większości szkół ławki były puste – relacjonował w “Popołudniu z Jedynką” Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Przyznał, że forma protestu była drastyczna, ale władza była głucha na postulaty zgłaszane w demokratycznej formie.
Tomaszewski przypomniał, że w ciągu 5 lat zamknięto 20 polskich szkół, a kolejne są zagrożone. Stwierdził, że polskie środowisko jest zastraszane, a nagonka jest prowadzona w sowieckim stylu.
Gość zwrócił uwagę, że mieszkający na Litwie Polacy są u siebie i nigdy nie opuścili ojczyzny. – Powojenne decyzje sprawiły, że ojczyzna od nas wyjechała – powiedział.
Z jakimi problemami musi zmagać się polska mniejszość na Litwie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.