Wyniki Konkursu MSZ

MSZKonkurs „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą” rozstrzygnięty.

Już wiadomo kto otrzyma wsparcie MSZ na projekty wspierające Polonię i Polaków za granicą w 2013 roku. W ramach konkursu Ministerstwo dofinansuje 97 projektów, na kwotę ponad 52 mln złotych.

Konkurs ma na celu wsparcie Polonii i Polaków za granicą w zakresie edukacji, promocji Polski i polskości, wspierania organizacji środowisk polskich, ochrony praw mniejszości polskich czy zaangażowania Polonii i Polaków za granicą we współpracę gospodarczą państw ich zamieszkania z Polską. Podczas ogłoszenia wyników konkursu podsekretarz stanu w MSZ Janusz Cisek zaznaczył, że w tym roku mamy też nowy priorytet, jakim jest wspieranie powrotów Polaków do ojczyzny. Wiceminister wyjaśnił, że jest to tym bardziej istotne, że od 2004 r. za granicę wyjechało już 2 mln naszych rodaków. Chcieliśmy zainteresować Polaków, którzy rozważają powrót do kraju, aby mogli zakorzenić się tutaj na powrót, podjąć pracę, założyć biznes – uzasadnił wybór tego priorytetu wiceminister.

Budżet konkursu to 52 205 000 zł, w ramach którego MSZ dofinansuje 97 projektów. W tegorocznym konkursie komisja konkursowa rozpatrzyła 418 wniosków, czyli ponad 100% więcej niż w roku ubiegłym.

Wśród zwycięzców znalazł się np. projekt Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej tworzący internetowy portal dla młodych grup polonijnych na Ukrainie. Inny wygrany projekt, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, zakłada zorganizowanie warsztatów dla Polaków mieszkających za granicą z zakresu zakładania firm w Polsce. „Wsparcie powrotu repatriantów z Kazachstanu do ojczyzny przodków” to projekt Gminy Byczyna, w ramach którego gmina planuje zorganizowanie programu adaptacyjnego dla kilkudziesięciu osób pochodzenia polskiego z Kazachstanu. Taki próbny start w Polsce ma ułatwić podjęcie decyzji Polakom z Kazachstanu o repatriacji. Zrealizowany też zostanie projekt Fundacji ABCXXI „Cała Polonia czyta dzieciom”, dodatkowo z kursem promującym naukę języka polskiego w systemie e-learningowym.

Postępowanie konkursowe było otwarte dla podmiotów zarejestrowanych w Polsce i działających na rzecz Polonii i Polaków za granicą. W konkursie mogły startować nie tylko organizacje pozarządowe, ale także uczelnie czy samorządy.

//www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/konkurs__wspolpraca_z_polonia_i_polakami_za_granica__rozstrzygniety

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.