KOP NEWS

Szanowni Państwo!

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Odpowiadając na rosnące zainteresowanie polonijnych środowisk oświatowych wzajemną współpracą i wymianą doświadczeń, otwieramy jako Kongres Oświaty Polonijnej stronę, na której będzie można znaleźć materiały na temat kondycji oświaty polonijnej w świecie. Od pewnego czasu w naszym środowisku narasta niepokój o kierunek, w jakim zmierza szkolnictwo poza granicami Polski. Obawy wyrażane są dość powszechnie w rozmowach prywatnych, w kuluarach konferencji naukowych, a także, choć rzadziej, w debacie publicznej. 

Istnieją dwa powody pojawienia się “KOP NEWS”. Po pierwsze, chodzi o  uświadamianie  Polakom   mieszkającym w  kraju,  jak   wielkie  skarby naszej  historii i kultury znajdują się pod opieką organizacji Polaków za granicą, szkolnictwa polonijnego i polskiego poza granicami Polski. Ponadto konieczne jest informowanie, jakiej pomocy ze strony Rzeczypospolitej dla skutecznych działań oświaty polonijnej w świecie potrzebujemy. A to istotna sprawa, by sobie uświadomić, jak ważną rolę odgrywają polonijne i polskie szkoły poza granicami Polski –  rozproszone po całym świecie – oraz jak fundamentalne jest dalekowzroczne, kompleksowe i planowe ich wspieranie – dla zachowania naszego dziedzictwa.

Po drugie, ważne jest, aby tematyka oświaty polonijnej na stałe wpisała się dyskurs środowisk akademickich, a holistyczne podejście podejmowanych badań czy oferty szkoleniowej wychodziło naprzeciw zdiagnozowanym potrzebom zarówno środowisk nauczycieli i pedagogów , jak i szkół oraz organizacji oświatowych. 

“KOP NEWS” został pomyślany jako periodyk, który ważne głosy i  informacje będzie zbierać i udostępniać Czytelnikom w pigułce na „KOP NEWS”, a  – w pełnej odsłonie – na stronie naszego Stowarzyszenia www.kop-pl.com. 

Jesteśmy otwarci na jak najszersze spektrum tematyczne w odniesieniu do problematyki oświaty polonijnej. 

Pierwsze wydanie “KOP NEWS” zawiera wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych przez Zarząd Kongresu Oświaty Polonijnej na przełomie listopada i grudnia 2020 roku oraz ustalenia, w jaki sposób realizowano naukę podczas pandemii w szkołach polonijnych na całym świecie.

Zapraszamy do lektury tego numeru,

Zarząd Kongresu Oświaty Polonijnej

KOP News nr 3/2021

Życzenia Zarządu

Zarząd Kongresu Oświaty Polonijnej życzy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2022 roku.

Studia podyplomowe

Warszawa,  23 września 2021 r. Członkowie Rady Oświaty Polonijnej Szanowni Państwo, w nawiązaniu do posiedzenia Rady Oświaty Polonijnej w dniu 23 marca 2021 r., na którym przedstawione zostały propozycje organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli polonijnych w 2021 r., a także uwzględniając potrzeby  zgłaszane przez Państwa w tym zakresie, uprzejmie informuję, że Ministerstwo wyłoniło następujące uczelnie do przeprowadzenia bezpłatnych studiów podyplomowych (prowadzonych zdalnie) dla nauczycieli szkół za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego wśród dzieci i młodzieży polonijnej: Studia nadające kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako drugiego przedmiotu: Uniwersytet Gdański – Podyplomowe Studia Polonistyczne – Nauczyciel języka polskiego 3 semestry, 425 godzin, w … czytaj dalej

Rok szkolny 2021/2022

1 września 2021r. Drodzy Nauczyciele, Drodzy Uczniowie! W imieniu Zarządu Kongresu Oświaty Polonijnej życzę wszystkim nauczycielom,  abyście rozpoczynając rok szkolny 2021/2022  wzbogacali kraj osiedlenia, poszerzali sferę oddziaływania polskiej kultury,  stając sie  jej ambasadorami w świecie.  Wszystkim uczniom, życzę aby szkoła do której uczęszczacie zostawiła wartościowe ślady, które pozostaną z Wami na zawsze. Polskie  szkoły  poza granicami Polski są bezcennym dobrem języka polskiego i odgrywają szczególną rolę przysparzając polonijnej społeczności ludzi wykształconych, dumnych ze swojego polskiego pochodzenia. Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni za nieustanne budowanie tej naszej polonijnej wspólnoty oświatowej. Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę udanego roku szkolnego 2021/2022.          dr Jolanta Tatara,                                          … czytaj dalej

Zmarła Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie

Zarząd Kongresu Oświaty Polonijnej wraz z wszystkimi członkami, łączy się w bólu i żałobie z powodu śmierci Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej, Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej  na Uchodźstwie. Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny pozostajemy w modlitwie i wsparciu.  —————————- Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska (ur. 26 września 1930 w Stanisławowie, zm. 21 sierpnia 2021[1] w Londynie) – polska nauczycielka i działaczka emigracyjna, w latach 1989–1990 pierwsza dama Polski jako małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. ŻyciorysCórka Franciszka i Rozalii. W czasie okupacji sowieckiej ziem polskich z lat 1939–1941 została wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Jej ojciec przebywał w … czytaj dalej

KOP News nr 2/2021

Awans zawodowy nauczycieli szkół polonijnych. 28 lutego 2021 odbyło się zainicjowane przez Zarząd KOP webinarium poprowadzone przez przedstawicielki Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). Pierwsze «SPOTKANIE PRZY HERBATCE» członków KOP odbyło się 7 marca 2021r.

KOP News nr 1/2021

Szanowni Państwo! Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy! Odpowiadając na rosnące zainteresowanie polonijnych środowisk oświatowych wzajemną współpracą i wymianą doświadczeń, otwieramy jako Kongres Oświaty Polonijnej stronę, na której będzie można znaleźć materiały na temat kondycji oświaty polonijnej w świecie. Od pewnego czasu w naszym środowisku narasta niepokój o kierunek, w jakim zmierza szkolnictwo poza granicami Polski. Obawy wyrażane są dość powszechnie w rozmowach prywatnych, w kuluarach konferencji naukowych, a także, choć rzadziej, w debacie publicznej.  Istnieją dwa powody pojawienia się “KOP NEWS”. Po pierwsze, chodzi o  uświadamianie  Polakom   mieszkającym w  kraju,  jak   wielkie  skarby naszej  historii i kultury znajdują się … czytaj dalej