Prezydent RP Andrzej Duda podziękował Polakom i Polonii za granicą

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą w Warszawie wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe, Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego oraz biało–czerwone flagi.

W uroczystościach również uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, a także reprezentanci organizacji polonijnych z całego świata.

Wydarzenie rozpoczęło się od podniesienia flagi państwowej. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych działaczom polonijnym, aktów nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w krzewieniu polskiej kultury i tradycji narodowej, działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.

Odznaczeni zostali Złotym Krzyżem Zasługi: za zasługi w działalności na rzecz polskiej mniejszości w Ukrainie, za promowanie polskości Piotr Ciarkowski oraz za zasługi dla społeczności polskiej w Ukrainie, za działalność na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego Irena Pierszchajło.

Prezydent wręczył także flagi państwowe w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju. Otrzymały je organizacje m. in. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrała ją prezes Wiktora Laskowska-Szczur (prezes Kongresu Oświaty Polonijnej) oraz Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii odebrała prezes Ela Barrass (wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej).

W swoim wystąpieniu prezydent Duda przypomniał, że ten rok jest rokiem rocznic. Nieraz mówimy – wielkich rocznic. Nieco ponad miesiąc temu obchodziliśmy 25. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj obchodziliśmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. A dzisiaj mija 20 lat od czasu, kiedy po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym kraju to święto, dzisiejsze święto – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, będący także Dniem Polonii i Polaków za Granicą, poza granicami kraju.

Podkreślił, że święto Polaków i Polonii jest także podziękowaniem dla nich ze strony Rzeczypospolitej za ich wkład w wolną, suwerenną, niepodległą Polskę oraz za ich pamięć o Polsce. Za to co roku od dziewięciu lat mam wielką przyjemność Państwu podziękować. Spotykamy się tutaj, w Warszawie, po to, by wręczyć odznaczenia państwowe, po to, by wręczyć flagi Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim po to, by powiedzieć „dziękuję”.

Dziękuję wszystkim przybyłym. Proszę, żebyście Państwo – wróciwszy do swoich krajów, wróciwszy do swoich wspólnot w krajach, w których na co dzień mieszkacie, w których realizujecie swoje sprawy zawodowe, swoje życie zawodowe, ale w których właśnie prowadzicie tę działalność, z powodu której wręczyłem dzisiaj i odznaczenia, i flagi państwowe – żebyście przekazali od nas z Warszawy, z Polski serdeczne podziękowania przede wszystkim tym, którzy z Państwem działają na co dzień, tym, którzy z Państwem pracują; podziękowanie za pamięć o Polsce, podziękowanie za pamięć o polskiej tradycji, historii, o polskiej kulturze, za jej krzewienie, za jej przekazywanie, za jej umacnianie, za pamiętanie o Polakach, za wystawianie Polsce dobrego świadectwa poza granicami, za pokazywanie, że człowiek pochodzenia polskiego, Polak jest dobrym obywatelem, jest dobrym sąsiadem; za uczenie dzieci, za wychowywanie kolejnych pokoleń, za budowanie więzów gospodarczych, za budowanie więzów pomiędzy grupami zawodowymi, za wszystko to, co na co dzień dla polskości, dla Polski, dla Polaków czynicie Państwo tam, gdzie wykonujecie swoją działalność. Dziękuję za to z całego serca – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że dziękuje za promowanie Polski. „Dzisiaj zwłaszcza to promowanie jest Polsce ogromnie potrzebne. Chcemy być na świecie coraz bardziej. Chcemy być obecni gospodarczo, chcemy być obecni turystycznie, chcemy być obecni na różnych polach działalności – w działalności sportowej, społecznej. Dziękuję, że tam, gdzie przybywamy z naszymi misjami, choćby gospodarczymi, zawsze jesteście Państwo i zawsze nas wspieracie. Zawsze jesteście otwarci na współpracę z ojczyzną po to także, by wspierać polskie firmy, które do Waszych krajów przybywają. Doświadczam tego także w czasie moich wizyt zagranicznych i jestem za to ogromnie wdzięczny. Proszę, żebyście Państwo przekazali swoim wspólnotom – a tu dzisiaj przyjęli – nasze ogromne wyrazy wdzięczności i szacunku. Dziękuję za to z całego serca”.

Dodał: „Dziękuję także za przybycie. Dziękuję wszystkim, którzy są dzisiaj tutaj obecni po to, by uczcić ten bardzo ważny dzień podwójnego święta: święta barw narodowych – Dnia Flagi Rzeczypospolitej – i Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Ten związek między nimi właśnie – między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie – jest związkiem nierozerwalnym. Niech też te prezydenckie flagi Rzeczypospolitej, które dzisiaj symbolicznie wręczyłem, będą dla Państwa tym widomym znakiem. Niech zawsze towarzyszą, niech gromadzą – tak jak historycznie, w czasach średniowiecznych sztandar zawsze gromadził wojów, rycerzy i porządkował szyki – tak niech ta biało–czerwona porządkuje szyki, umacnia, gromadzi, daje siłę do codziennej działalności.

Jeszcze raz za wszystko dziękuję. Niech Pan Bóg błogosławi Polakom mieszkającym na całym świecie! Niech Pan Bóg błogosławi naszą ojczyznę!, – mówił prezydent.

Zakończeniem uroczystości było wysłuchanie utworu „Marsz Polonia”.

Informacja

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma wyrażać szacunek do flagi, propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Na terenie Polski flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Zgodnie z konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej.

Dzień 2 maja jest też świętem Polonii i Polaków za Granicą, które obchodzimy od 2002 roku. Zostało ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy Senatu. Świętem państwowym uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Wiktoria Laskowska

Otagowano , , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.