FIGLARNA KREDKA

Drodzy Polonijni Nauczyciele, Koleżanki i Koledzy,
nauczanie języka, historii, kultury i wiedzy o Polsce poza jej granicami jest zadaniem niezwykle wymagajacym i stawiającym przed nauczycielami coraz to nowe wymagania. Jednym z nich jest przygotowanie bądż wykorzystywanie atrakcyjnych materiałów edukacyjnych w celu rozwijania ciekawości na temat ojczystego kraju oraz praktycznej umiejętności posługiwania się językiem polskim. Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, otwieramy na stronie KOP platformę do dyskusji, mogącą służyć również do dzielenia się nowościami wydawniczymi z których Państwo korzystacie polecając je innym.  
Mamy nadzieję, iż inicjatywa ta pozwoli na zapoznanie się ze skalą różnorodności aspektów w jakich pracują polonijni nauczyciele, ale przede wszystkim skorzystaja z niej polonijni uczniowie.    
Prezydium Kongresu Oświaty Polonijnej

NOWOŚĆ  dla SZKÓŁ POLONIJNYCH

FIGLARNA KREDKA

kredka_1Podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci 5-6 lat
zgodny z „Podstawą programową dla uczniów polskich uczących się za granicą”
(I etap edukacji)
Poziom I

Nauka języka – rozumienia, mówienia, czytania – będzie radosna i interesująca dzięki Kredce, bohaterce podręcznika. Obrazkowe opowieści zachęcą dzieci do samodzielnego studiowania książki, do rozmów na ważne tematy, do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Chcemy, aby podręcznik kojarzył się z miłymi spotkaniami w polskiej szkole i dawał poczucie, że każda kolejna lekcja będzie jeszcze ciekawsza.

Od Autora

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że przygotowujemy serię podręczników -„PRZYJACIELE Z PIÓRNIKA” – dla dzieci uczących się języka polskiego w szkołach polonijnych. „FIGLARNA KREDKA” jest pierwszą książką z tej serii. Przeznaczona jest dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich (pierwszy poziom nauczania). Dodatkowo, dla nauczycieli dostępny będzie Program do nauczania dzieci na pierwszym etapie szkolnym z wykorzystaniem podręcznika “Figlarna Kredka”

Bohaterką podręcznika jest Kredka – ożywione narzędzie pracy ucznia, znane i bliskie dziecku rozpoczynającemu formalną edukację. Kredka, podobnie jak dzieci, wiele już wie i umie, jest ciekawa świata, ma wiele pomysłów, lubi się śmiać i figlować. Jest bohaterką opowieści obrazkowych, które stanowią stały element każdej lekcji.

Obrazkowe opowieści

są kolorowe (to przyciąga uwagę i wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci),
mają mnóstwo szczegółów (to pozwala na wprowadzenie słownictwa z zakresu wszystkich części mowy, ćwiczenie spostrzegawczości, koncentracji i wciąga do zabawy),
są w formacie A3 – zajmują całą rozkładówkę (dają szansę na rozszerzenie pola widzenia, ćwiczenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowo-przestrzennej),
kryją konkretną historię (sprzyja to rozwijaniu myślenia przyczynowo-skutkowego, ustalania kolejności zdarzeń, prowokuje do wyrażania opinii, oceny postepowania itp.),
prowokują do tego, by je opowiadać (dają szansę na uporządkowaną naukę języka i wyczucie świadomości językowej, umożliwiają odczuwanie satysfakcji z samodzielnego studiowania książki),
mają fikcyjnego bohatera – KREDKĘ (daje to poczucie bezpieczeństwa, przywiązania do bohatera, zaciekawienia kolejną przygodą),
dostarczają wiedzy o Polsce (jej tradycjach, przyrodzie, kulturze) w sposób adekwatny do potrzeb i możliwości ucznia.
Podręcznik proponuje wstępną naukę czytania, wykorzystując metodę globalną. Litery nie są tu elementem najważniejszym, wiodącym, ale książka nie ucieka od alfabetyzacji. Dzieci mają możliwość poznania podstawowych liter. Kreśląc w liniaturze znaki literopodobne, dzieci mogą przygotować rękę do sprawnego posługiwania się narzędziem pisarskim.

Materiał wspierający rozwój językowy jest zgodny z podstawami naukowymi edukacji małego dziecka. Wszystko w swoim czasie, żeby nie zgubić nikogo!

Intencją Autorów było stworzenie książki, która będzie spełniała funkcję o wiele szerszą niż zwykły podręcznik szkolny. Jesteśmy przekonani, że ta książka będzie się kojarzyła z bardzo miłymi spotkaniami w polskiej szkole, dawała poczucie, że zarówno język polski, jak i polskie zabawy i zwyczaje, wierszyki, opowiadania itd. są ciekawe, kolorowe i w niczym nie ustępują tym propozycjom edukacyjnym, które dziecko polskie otrzymuje w ramowej edukacji w kraju zamieszkania.

Zespół Autorski wierzy w to, że książka będzie podobała się dzieciom i wspomagała Nauczycieli w przygotowaniu i prowadzeniu efektywnych, interesujących i radosnych lekcji.

W imieniu Zespołu Autorów
Małgorzata Małyska

W serii „Przyjaciele z piórnika” ukażą się także:
„Sprytny ołówek” – dla dzieci w wieku 6 – 7 lat (poziom 2),
„Ciekawskie pióro” – dla dzieci w wieku 7 – 8 lat (poziom 3).

www.literka.org
www.figlarnakredka.com

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.